تبلیغات

قرص سیپروهپتادین داروی اشتهارآور + اطلاعات دارویی و عوارض این قرص

قرص سیپروهپتادینقرص سیپروهپتادین

قرص سیپروهپتادین یکی از داروها برای درمان علائم حساسیتی و افزایش اشتها است. در ادامه این مطلب اطلاعات داروی و عوارض جانبی این دارو را ارائه کرده ایم.

سیپروهپتادین به گروه دارویی آنتی هیستامین تعلق دارد. برای تسکین علائم حساسیت مانند تب یونجه و بعضی از حساسیت های پوستی استفاده می شود. می توانید این قرص را بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کنید.

قرار گرفتن در معرضی بعضی از آلودگی ها مانند موی گربه، گرد و خاک و یا نیش حشرات می تواند باعث تولید مواد هیستامین در بدن شود. تولید هیستامین باعث ایجاد علائم حساسیتی مانند راش، اشک چشم، عطسه، آبریزش بینی و گرفتگی بینی می شود. این قرص مانع تاثیرات هیستامین می شود و به کاهش علائم حساسیتی کمک می کند.

اطلاعات دارویی قرص سیپروهپتادین

سیپروهپتادین یکی از داروهای موثر برای کاهش علائم حساسیتی، خارش و افزایش اشتها است. این گروه از داروها متعلق به نسل اول آنتی هیستامین است. دارو مانع آزادسازی هیستامین می شود، هیستامین یک ماده شیمایی در بدن است که واکنش های حساسیتی مانند آبریزش بینی، اشک چشم، عطسه و خارش را در بدن ایجاد می کند.

موارد مصرف داروالتهاب حساسیتی ملتحمهافزایش اشتهاسردردهای خوشه ای عروقیدرمان علایم حساسیت هاخارشکهیر در اثر سرماروش مصرف و میزان دوز معمول مصرفی

قبل از مصرف این دارو بهتر است که بروشور اطلاعاتی که توسط شرکت در بسته دارو قرار دارد را بخوانید. بروشور شرکت دارویی اطلاعات بیشتری در مورد قرص سیپروهپتادین به شما می دهد و لیست کامل عوارض را هم در اختیار شما قرار داده است. این قرص را بهتر است دقیقا طبق تجویز پزشک خود مصرف کنید. دوزهای معمولی مصرف این دارو عبارتند از:

قبل از استفاده از این دارو، بروشور اطلاعاتی چاپ شده توسط شرکت دارویی درون بسته را بخوانید. بروشور شرکت دارویی اطلاعات بیشتری در رابطه با قرص سیپروهپتادین به شما خواهد داد و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است در طول مصرف آن تجربه کنید را در اختیار شما قرار می دهد. این قرص را دقیقا طبق تجویز پزشک خود استفاده کنید. دوزهای معمول مصرف این دارو عبارتند از:

مصرف برای افراد بالغ: مصرف یک قرص سه بار در روز

مصرف برای کودکان بین۷-۱۴ سال: یک قرص دو تا سه بار در روز

مصرف برای کودکان بین ۲-۶ سال: نصف قرص(۲ میلی گرم) دو تا سه بار در روز

می توانید که قرص سیپروهپتادین را قبل از هر وعده غذایی مصرف کنید. بعضی از افراد این قرص را همراه با مقدار زیادی آب میل می کنند. اگر مصرف کردن یک دوز را فراموش کردید، نگران نباشید و دوز بعد را در زمان خودش مصرف کنید و به برنامه ای که دارید پایبند باشید. برای جبران دوز فراموش شده 2 قرص را همزمان مصرف نکنید. بیشتر افراد وقتی علائم حساسیت را مشاهده می کنند به مصرف آنتی هیستامین فقط برای مدت کوتاهی نیاز دارند. به محض اینکه حس کردید علائم شما رفع شده است مصرف قرص را قطع کنید.

اشکال دارویی سیپروهپتادینقرص سیپروهپتادین ۴ میلی گرمقرص سیپراکتین ۴ میلی گرمشربت تراستوریکسشربت راسیپ ۲۰۰ میلی لیترشربت ویتامکس ۱۲۰ میلی لیترشربت ترزامین ۲میلی گرم/۵میلی لیتر ۶۰ میلی لیترشربت پرافیل ۲ میلی گرم/۵ میلی لیترشربت بکواکتیناحتیاط در مصرف قرص سیپروهپتادین

اگر گزینه های زیر را دیدید بهتر است که از این دارو استفاده نکنید:

اگر آب مروارید دارید.اگر زخم دارید.اگر سن شما ۶۵ سال یا بیشتر می باشد.به سیپروهپتادین، هر نوع داروی مشابه دیگر و یا هر یک از مواد سازنده این دارو حساسیت دارید.در جایی زندگی می کنید که آب و هوا اکثر اوقات گرم است.در مقعد شما انسدادی وجود دارد.زنان شیرده

دارو برای نوزادان تازه متولد شده، نوزاد نارس یا کودک زیر 2 سال تجویز نمی شود. در افراد 65 ساله یا بیشتر ممکن است که باعث ایجاد عوارض جانبی خطرناک مانند سرگیجه و خواب آلودگی گردد. چنانچه مشکلات کلیه یا کبد دارید قبل از مصرف کردن این دارو با پزشکتان مشورت کنید.چنانچه باردار هستید یا می خواهید حامله شوید قبل از مصرف دارو حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی و احتمالی قرصحساسیت به نورافزایش وزنمشکلات ادرارکاهش تعداد پلاکت خونسکته قلبیعدم توانایی مغز استخوان در ساخت گلبول های سفید به نام نوتروفیل هاخشکی دهاناسهال، حالت تهوع، استفراغسر درد یا سرگیجهدرد شکمخستگیراش یا کهیرواکنش های دارویی

این مهم است که دکتر یا متخصص خود را در جریان داروهایی که مصرف می کنید قرار بدهید. این داروها شامل داروهای تجویز شده و بدون تجویز پزشک می باشند. مکمل هایی مانند ویتامین ها و دیگر مکمل های لبنی، گیاهان و داروهای غیر قانونی و مواد مخدر از جمله این داروها می باشند. اگر از داروهای زیر استفاده می کنید از قرص سیروهپتادین استفاده نکنید:

داروهای بیماری پارکینسون مثل رازاژیلین، زلاپار یا الدپریل و ترانیل سیپرومینبنزودیازپین مثل آلپرازولام، کلونازپام، لورازپاممواد مخدر مثل زوهیدرو، زودریپرو، هیدروموفون، آوینزا، آسترومورف، مورفینداروهای خواب آور مثل زولپیدم، لونستا و زالپلونپتاسیم کلریدپتاسیم سیتراتپتاسیم اسید فسفات یا پتاسیم فسفاتمهار کننده های مونو آمین اکسیداز مثل ایزوکاربوکسازید، فنلزین، پروکاربازینسیملین

سیپروهپتادین و الکل می توانند خواب آور، کاهش دهنده تمرکز و خشکی آب بدن همراه باشد. مصرف نوشیدنی های الکلی همراه با این دارو توصیه نمی شود زیرا ممکن است علائم را بدتر کنند. از مصرف گریپ فروت و نوشیدن آب گریپ فروت همراه با سیپروهپتادین باید خودداری کنید. آب گریپ فروت سرعت تجزیه دارو در بدن را کاهش می دهد و می تواند باعث افزایش سطح خون به صورت خطرناک در بدن شود.

نکاتی در مورد قرص سیپروهپتادین

قبل از مصرف کردن دارو سوابق پزشکی خود را را دکتر در جریان قرار دهید.

مصرف این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا گیجی شود و از انجام کارهایی که نیاز به دقت و هوشیاری دارند مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و … خودداری کنید.

قبل از انجام هر نوع عمل جراحی پزشک را در جریان استفاده از این دارو بگذارید.

به دلیل اینکه بیماران سالمند در مقابل عوارض این دارو حساس تر می باشند و در زمان مصرف این دارو باید تحت مراقبت باشند.

قبل از مصرف این دارو لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید را تهیه کنید و در اختیار پزشک خود قرار دهید.

در صورتی که بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف کردید حتما با اورژانس تماس بگیرید.

مصرف این قرص در کودک باعث تغییرات خلقی یا ذهنی مانند تحریک پذیری، بی قراری یا توهم می شود.

از اشتراک گذاشتن این دارو با افراد دیگر خودداری کنید.

برای بررسی عوارض این دارو و کنترل آت تست های پزشکی باید به صورت دوره ای انجام بگیرد.

از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری کنید.

دارو را طبق دستور پزشک یا داروساز مصرف کنید و از مصرف بیش از مقدار تجویز شده پرهیز نمایید.

مواد منع مصرف قرص سیپروهپتادین

افرادی که بیماری ای ذکر شده را دارند قرص سیپروهپتادین را مصرف نکنند:

پرکاری تیروئیددیابت یا قند خوندوران بارداریتشنج و بیماری صرعکودکان زیر دو سال و سالمندانمشکل یا درد در دفع ادرارفشار بالای چشممشکلات تنفسیبیماری های قلبیفشار خون بالامشکلات رودهمشکلات معدهبیماری های کلیوی

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار