تبلیغات

دلیل خودزنی نوجوانان چیست و چگونه درمان می شود؟

دلیل خودزنی نوجوانان چیست و چگونه درمان می شود؟

بعضی از نوجوانان برای اینکه حس آرامش و راحتی داشته باشند به صورت پنهانی پوست بدن را می برند، می سوزانند و یا خراش می دهند که به آن خودزنی می گویند.

نوجوانی دوره از زندگی است که حد فاصل بین بچگی و بزرگسالی است، حدود دوره نوجوانی معلوم نیست، در جوامع مختلف این دوره تفاوت دارد و بین سن 12 تا 18 سالگی است.

خودزنی نوجوانان و درمان آن

نوجوانی دوره انتقالی مهمی است و شور و هیجان زیادی دارد، در این دوره نوجوان بین خواسته های متضاد قرار می گیرد؛ حالات خوشحالی و خنده رویی ممکن است به ناگهان به افسردگی و پریشانی، حس تکبر به حس خجالت تبدیل شود و با وجود داشتن دوست های زیاد ممکن است که یک نوجوان گاهی حس تنهایی کند.

ممکن است فرد نوجوان برای رسیدن به حس آرامش خودزنی کند که در واقع یک آسیب است و لطمه زدن همدی به بدن است.

دلایل خودزنی عبارتند ازاسترس فشار اضطراب افسردگیعصبانیت غمطرد شدن از سوی دوستان و خانواده تنهاییتحریک پذیریمسائل اجتماعی اختلافات خانوادگی نداشتن مهارت های سازگاری و مبارزه

بعضی از افراد هم نمی توانند احساسات خود را مدیریت کنند و با پیدایش احساسات منفی ناچار به خودزنی می شوند و این راه به عنوان راه حلی برای تخلیه روانی خود می دانند.

✅ بخوانید: دلایل هرزه نگاری جوانان + عوارض پورنوگرافی و مضرات آن

روش های خود زنی نوجوانانمشت زدن به خودمشت زدن به دیوارسوزاندن( یا” داغ زدن” با اشیای داغ)کشیدن موی سربا سر به دیوار کوبیدنسوراخ کردن یا خالکوبی کردن افراطی بر بدنساییدن پوست بدن با مدادگاز گرفتندست کاری کردن زخم های خودشکستن استخوانضربه زدن( با چکش یا دیگر اشیا)علائم و نشانه های خودزنی و خودآزاری نوجوانان

پیراهن های آستین بلند، یقه اسکی یا دامن بلند می پوشند حتی موقعی که هوا گرم است.

وقتی که از زخم، خراش و سوختگی هایش سوال می شود، پاسخ های عجیب و گنگ می دهند.

مچ دست را با دستبندهای چرمی بلند یا النگوهای پهن می پوشانند.

در اتاقشان ممکن است تیغ ریش تراشی، قیچی، چاقو و تکه های شیشه ببینید.

دستمال کاغذی خونی در حمام یا ظرف زباله زیاد مشاهده می شود.

داروهای مخصوص زخم و سوختگی در اتاق آنها یا وسایل زنانه یا مردانه وجود دارد.

خیلی مرموز هستند و از تمام دوستان و اعضای خانواده دوری می کنند.

ممکن است با افرادی که بسیار خودزنی می کنند، دوستی و نزدیکی زیادی داشته باشند.

در مقابل نوجوانی که خودزنی چه کنیم ؟پدر و مادر را تشویق می کنیم که با فرزندان خویش در خصوص احترام و ارزش گذاشتن به بدن خود صحبت کنند. والدین باید به عنوان الگو برای نوجوان خویش عمل کنند بدون این که خود را در معرض آسیب قرار دهند.روش های موثر برای جلوگیری از خودزنی نوجواناندر اولین مرحله باید خونسردی خود را حفظ کنید و اصلا شتابزده رفتار نکنید. نوجوانی که خودزنی می کند معمولا در معرض خطر مرگ قرار ندارد.نباید از خود رفتارهای نفرت انگیز نشان دهید. کاری نکنید که فرزند شما حس گناه کند.وقتی که در نوجوان خود علائم خودآزاری را دیدید بهتر است که با مراکز مشاوره تخصصی و درمانی مشورت کنید.قبول کردن حقیقت و پیدا کردن روش هایی که لحظه ها را قابل تحمل می کنند.احساسات را شناسایی کنید و در مورد آنها حرف بزنید و بر علیه آنها اقدامی نکنید.پرت کردن حواس خویش از افکار اسیب رسان( به طورمثال ، شمردن تا ده، تحمل کردن 15 دقیقه ای، تمرین نفس کشیدن عمیق، نوشتن در مورد افکار، نقاشی کردن، فکر کردن به چیزهای مثبت …)فکر کردن و ارزیابی فواید و معایب خود آزاریتسکین دادنِ خود با یک شیوه مثبت، غیر آسین رسان، تسکین دهنده.تمرین مدیریت استرسیادگیری مهارت های اجتماعی بهتر

✅ بخوانید: علایم بلوغ دیررس پسر بچه ها و درمان بلوغ دیررس

پس از مشاهده خودزنی چه کنیم؟

بیش از حد به او توجه نکنید. این کار باعث تقویت رفتار خودزنی می شود و فکر می کنند که کارشان درست بوده است.

جای اینکه تنها به خودآزاری آنها توجه کنیم، باید بدانیم که دلیل این خودزنی چه بوده است.

به نوجوان خود کمک کنید که روش های دیگر سازش با موقعیت های ناخوشایند را بیاموزند. این روش ها شامل حرف زدن با دوستان، ورزش کردن، نقاشی کردن، انجام فعالیت های هنری، گوش دادن به موسیقی و کمک گرفتن از اشخاص مشخص می باشد.

تغییرات اصلی زندگی که باعث فشار به نوجوان می شوند جابجایی جغرافیاییانتقال به دانشگاهی جدیدبارداریسبک تازه زندگیمرگ شخص مورد علاقهوارد شدن به دانشگاهازدواجاشتغال جدیدطلاقتنش و اضطراببیماری افسردگیاخراج از شغلفشار زمان( کمبود وقت)مشکلات مالیناکامی هارقابتسر وصدادرمان خودزنی نوجوانان

برای خودآزاری نوجوان باید به دنبال درمان باشید و بسیار ضروری است تا با این کار از ایجاد مشکلاتی مانند افسردگی و استرس جلوگیری کنید. هر چه یک نوجوان زمان بیشتری به خودآزاری ادامه بدهد، ترک کردن این عادت برای او سخت تر می شود.

خودآزاری نوجوانان بعدها می تواند باعث مشکلات بیشتری شود. در واقع کلینیک S.A.F.E( خودآزاری پایان می یابد)، خودآزاری را بعنوان یک استراتژی پرخطر و بیهوده که با رضایت مندی و شادمانی روبرو می شود، توصیف می کند.

فهرست زیر شامل بعضی از روش های درمان می باشد که ممکن است نوجوانان را به ترک خودآزاری و یادگیری استراتژی سالم تری کمک کند:

مراجعه به روان درمان گر

نوجوانانی که خودشان را آزار می دهند باید تحت نظر و درمان مشاوران یا روان درمان گران باشند که تجربه درمان جوانانی با وضعیت ویژه را داشته اند. این متخصصین در مورد گفتار درمانی بسیار ماهر هستند و می توانند زمینه ای ایمن و بدون قضوت در اختیار فرزند شما قرار دهند تا بتواند در مورد مشکلاتی که دارد حرف بزند. باید به یاد داشته باشید، گاهی برای نوجوان سخت است که با پدر و مادرش راحت حرف بزند، سحبت با فرد غریبه ممکن است برای نوجوان راحت تر باشد.

مراجعه به روان‌پزشک

برای درمان خودزنی ارزیابی به وسیله روان پزشک کودک ایده خوبی است. این روش درمان در صورت لزوم شامل داروهای ضد افسردگی است.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار