تبلیغات

نحوه تمیز کردن سیستم گرمایش مرکزی

آب کثیف و گرد و خاک در لوله ها و کف شوفاژ می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. نظافت منظم سیستم گرمایش مرکزی از بروز این مشکل پیشگیری می کند. با اطلاعات و ابزار کافی خودتان می توانید این کار را انجام دهید. یا اینکه می توانید این فرایند را به متخصص یا لوله کش حرفه ای بسپارید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید قیمت راه اندازی موتورخانه را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال تاسیساتی ها در تهران باشید می‌توانید سفارش راه اندازی موتورخانه ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

چرا باید سیستم گرمایش مرکزی را تمیز کنید

تا بهتر کار کندتا مصرف انرژی کم شودتا عمر دستگاه افزایش یابد

مهم ترین علائم ایجاد آلودگی ها چه هستند؟

از جمله علائمی که نشان می دهد شوفاژ خانه کثیف شده و باید تمیز شود عبارتند از:

بویلر بیشتر از همیشه سروصدا می کندزیاد طول می کشد تا شوفاژ گرم شودیک یا چند شوفاژ در قسمت پایین یا بالا سرد هستندشوفاژها باید مرتب هواگیری شوندآلودگی در مخزن جمع شده است

نحوه تمیز کردن سیستم گرمایش مرکزی

اگر یکی از این نشانه ها را میبینید پس باید سیستم را تمیز کنید. می توانید خودتان این کار را انجام دهید و به همین دلیل در ادامه راهنمایی تان می کنیم.

از کجا بفهمیم سیستم گرمایش مرکزی باید تمیز شود؟

با لوله زلال سنجی یا دماسنج مادون قرمز می توانید سیستم را بررسی کنید. گرچه این ابزار در خانه پیدا نمی شود اما لوله کش می تواند آن را بیاورد.

چطور شوفاژ را بشویید

اگر خودتان می خواهید این کار را انجام دهید آسان ترین راه این است که هر شوفاژ را برداشته و بشویید. برای برداشتن و شستن شوفاژهای بزرگ باید از فرد دیگری کمک بگیرید.

مراحل شستشوی مرتب شوفاژ

مطمئن شوید که شوفاژ خاموش است وگرنه خراب می شودیک حوله کهنه بردارید تا چکه ها را پاک کندفلکه شوفاژ را خاموش کنیدکلاهک روی فلکه در سمت دیگر شوفاژ را برداریدبا آچار فلکه را ببندیددریچه هوا را باز کرده و کمی شوفاژ را هواگیری کنید تا فشار کم شوددریچه هوا را ببندیدمهره های سمت دیگر شوفاژ را شل کنیدبعد بسته به مدل شوفاژ، آن را بلند کرده و در حالی که مهره ها هنوز وصل هستند و تکان دهید، بعد شوفاژ را جدا کرده و در حالت برعکس قرار دهید تا میزان چکه به حداقل برسد.انگشتان را روی دو لبه شوفاژ گذاشته و آن را بیرون ببرید.شلنگ را به یک سمت شوفاژ وصل کرده و شیر آب را باز کنید تا زنگ زدگی و آلاینده های شوفاژ تمیز شود.شوفاژ را به سر جایش برگردانده، فلکه ها را باز کرده و هواگیری کنید.

این کار را برای همه شوفاژها انجام دهید

نحوه تمیز کردن سیستم گرمایش مرکزی

چطور بدون برداشتن شوفاژها آن را بشویید

سیستم گرمایش مرکزی را خاموش کنید.آب توی سیستم را زهکشی کرده و تعویض کنید تا آلودگی ها تمیز شود.در سیستم های دریچه ای از شوینده مخصوص برای مخزن منبسط شونده استفاده کنید (نه برای مخزن آب سرد).در سیستم های عایق شده شوینده مخصوص را به سیستم وارد کنیددوباره سیستم را روشن کرده و به مدت دو ساعت بگذارید تا شوینده در سیستم پخش شودحداقل دو بار سیستم را زهکشی کرده و پر کنیدآخرین باری که سیستم را پر می کنید از یک مایع محافظت کننده استفاده کنید تا در شوفاژ رسوب ایجاد نشود.

شستشوی حرفه ای چیست؟

در این روش حجم زیادی از آب به سیستم وارد می شود تا آلودگی آن را از بین ببرد. در این روش بسته به نوع ساختمان از مخزن 20 لیتری (برای 25 شوفاژ) تا مخزن های 200 لیتری، برای ساختمان های بزرگ، ادارات و هتل، استفاده می شود.

برای شستشوی حرفه ای باید چکار کنیم؟

می توانید از متخصص یا لوله کش کمک بگیرید.

چطور از شستشوی حرفه ای استفاده کنیم؟

روش دقیق آن به نوع دستگاه انتخابی بستگی دارد.

شستشوی حرفه ای برای سیستم های دریچه باز

برای این کار باید:

به مخزن منبسط شونده دسترسی داشته و آن را کنترل کنید.با لوله آب کثیف را خارج کنید.به فلکه یا لوله سیستم گرمایشی دسترسی داشته باشید.با شلنگ مخزن را به لوله فاضلاب و لوله سیستم را به فاضلاب وصل کنید.شوینده های شیمیایی مخصوص شستشوی سیستم داشته باشید.مایع محافظت کننده داشته باشید.

نحوه تمیز کردن سیستم گرمایش مرکزی

حین کار با این شلنگ های کثیف حتما زیر انداز بیندازید.

دستگاه های مخصوص از دو طریق به سیستم وصل می شوند:

به فلکه های مجزای روی پمپ سیستم (پمپ قطع باشد)و با برداشتن شوفاژ و وصل کردن دستگاه به فلکه

اغلب افراد می توانند با استفاده از لوله کش و متخصص این کار را انجام دهند.

رپورتاژ آگهی /

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار