تبلیغات

روغن سوزی خودرو + روش های پیشگیری و همچنین دلایل این مشکل

روغن سوزی خودرو

دلیل روغن سوزی خودرو می تواند به دلایل مختلفی همچون خرابی و شکستگی در یاتاقان ها، خراب شدن شاتون ها، خراب شدن کاسه نمد، خراب شدن واشر سرسیلندر، خودره شدن جداره سیلند و پیشتون و … رخ دهد.

روغن سوزی ماشین یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر راننده ای پیش آید. دلیل روغن سوزی می تواند متفاوت باشد و البته علائم آن یکسان است.

متور خودرو فضایی به نام محفظه احتراق دارد و در سیلندر موتور در حال سوزاندن سوخت استو با وجود اینکه روغن برای جلوگیری از اصطکاک برای قطعات استفاده می شود، موتور خودرو طوری طراحی شده تا روغن را بیرون از محفظه احتراق نگه دارد.

گاهی خواهید شنید که روغن سوزی موتور خودرو امری طبیعی می باشد، درست بودن حرف آنها بستگی به تعریف شما از طبیعی بودن دارد و اگر منظور آنها از طبیعی، یک اتقاق رایج است؛ بله روغن سوزی یکشکل خیلی رایج می باشد، به خصوص در خودروهای قدیمی تر که البته هر چقدر هم رایج باشد با این جال نوعی مشکل به حساب می آید که باید رفع شود.

دلیل روغن سوزی خودرو چیست و چطور رفع می شود

روغن سوزی خودرو یکی از مشکلات اجتناب ناپذیر برای ماشین هایی است که مدت زیادی از تولید آنها گذشته است و مسافت زیادی را پیموده اند و به طور کل قدیمی هستند.

روغن سوزی به حالتی گفته می شود که موتور خودرو به همراه سوخت، کمی از روغن موجود در موتور را هم بسوزاند که معمولا باعث می شود تا دود آبی رنگی از دهانه اگزوز خارج شود و به صورت مستمر از میزان روغن موجود در موتور کسر شود.

اما روغن سوزی علائم شاعی دارند که اگر آنها را دیدی پس خودروی شما دچار روغن سوزی شده است.

بخوانید: نکاتی برای خرید لاستیک خودرو که باید بدانیدعلائم روغن سوزی خودرو مشاهده دود آبی رنگ خروجی از دهانه اگزوز مشاهده دود سفید رنگ زیاد خروجی از دهانه اگزوز (البته دود سفید رنگی که در زمستان و سردی هوا از دهانه اگزوز خازج می‌شود نشانه وجود مشکلی نیست و کاملا عادی است.) حس کردن بوی روغن سوزی از خودرو کم شدن مستمر روغننشتی روغن در سر شمع‌ها یا خیس شدن شمع وجود چربی در دهانه اگزوز که با لمس کردن قابل تشخیص باشد

روغن سوزی خودرو

دلیل روغن سوزی ماشین

اما حالا که متوجه شدید موتور خودرو دچار روغن سوزی شده است، حالا باید بدانید که این مشکل به چه دلیل رخ داده است. از جمله دلایلی که می توان آنها را عامل روغن سوزی دانست باید به این موارد اشاره کرد:

 شکستگی در رینگ‌ها و پیستون‌هاخرابی در شاتون‌هاخرابی یا شکستگی در یاتاقان‌هاخرابی کاسه نمدخرابی واشر سر سیلندرخرابی لاستیک گیتخوردگی در جداره سیلندر و پیستونخرابی شیر PVCسوختن روغن گیربکس توسط موتورسوختن روغن هیدرولیک توسط موتوررفع مشکل روغن سوزی خودرو

روغن سوزی مشکلی جدی برای خودرو به حساب می آید و برای تعمیر کردن آن نیاز به ازار خاص و تخصص ویژه است و به همین دلیل پیشنهاد می شود که پس از فهم این موضوع، برای تعمیر به فرد متخصص مراجعه کنید.

تعمیرکار برای رفع این گونه مشکلات دارای ابزار خاص مانند کمپرس سنج است که دقیقا می توان با استفاده از آن، محل ایجاد مشکل را پیدا کند. بعد از این که دقیقا سیلندر مشکل دار مشخص شد و میزان خرابی هم برآورد شد، تعمیرکار می تواند موتور خودرو را باز کند و به فع ناحیه مشکل دار بپردازد.

پیشگیری از روغن سوزی ماشین

بهترین روش برای رفع این گونه مشکلات، علاج واقعه قبل از وقوع آن می باشد. اگر به درستی از خودروی خود محافظت نمایید و در نگهداری آن تلاش کنید پس به این مشکلات بر نمی خورید.

روش های جلوگیری از سوختن روغن در خودرواز روغن موتور مناسب برای موتور خودرو استفاده کنید.بررسی کردن سطح روغن بسیار مهم است، تا در صورت کسری بتوانید خیلی سریع واکنش نشان دهید.از مکمل های جلوگیری کننده از روغن سوزی خودرو استفاده کنید.عدم شستشوی موتور خودرو با استفاده از گازوئیل و دیگر مواد مشابه.عدم باز کردن ترموستاتفیلتر روغن و پر کردن آن قبل از بستنتعویض مرتب روغن خودرومطلب پیشنهادی: نگهداری لاستیک خودرو | افزایش طول عمر لاستیک خودرو نحوه مراقبت از آن

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار