تبلیغات

دلیل پریود نشدن دختران مجرد چیست و این مشکل چگونه درمان می شود؟

دلیل پریود نشدن دختران مجرد

وجود اختلال هورمونی و ابتلا به بعضی از بیماری ها می توانید یکی از دلایل اصیلی پریود نشدن دختران مجرد باشد. برای درمان این مشکل روش های پزشکی و خانگی زیادی وجود دارد.

دلیل تاخیر بیش از حد قاعدگی چیست و آیا نشانه مشکل و بیماری جدی است؟ بعضی از این مشکلات نشان دهنده بیماری خاص و بعضی دیگر به مشکلات جزیی و روزمره ربط دارند. در این مطلب دلیل پریود نشدن دختران مجرد و روش های خانگی درمان آن را بررسی می کنیم.

دلیل اهمیت سیکل قاعدگی در دختران و زنان

قاعدگی، چرخه طبیعی در بدن تمام زنان و دختران می باشد که به صورت معمول از سنین بلوغ شروع می شود و تا دوران یائسگی ادامه پیدا می کند. افرادی که سیکل های منظم قاعدگی دارند به صورت طبیعی ماهی یک بار پریود می شوند. افرادی هستند که دوره های نامنظم دارند و ممکن است در ماه بیشتر از یکبار و یا اینکه چند ماهی یک بار پریود شوند. تاخیر در قاعدگی در پریود شدن برای افرادی که دراای سیکل های نامنظم هستند معنای چندانی ندارد، ولی این تاخیر برای افراد دارای سیکل منظم ممکن است نشانه بیماری و یا مشکل در بدن باشد؛ پس توجه به نظم در دوران پریودی و درمان هر گونه مشکل در آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

تاخیر در قاعدگی تا چه حدی طبیعی می باشد؟

سیکل های منظم بین 28 تا 30 روز یک بار تکرار می شود، ولی در صورتی که تاخیری 1 تا 5 روزه در فواصل سیکل های قاعدگی به وجود آید معمولا طبیعی است و نشانه مشکل خاصی نیست.

دلایل عملده پریود نشدن و تاخیر پریودی در دختران مجرد

به وجود آمدن تغییر در سیکل قاعدگی قبل از ازدواج کردن دلایل زیادی دارد. مهمترین دلایل می تواند موارد زیر باشد:

۱. استرس و اضطراب

وجود ناراحتی‌های روحی و روانی و ابتلا به استرس و اضطراب یکی از دلایل اصلی نا منظم شدن سیکل قاعدگی محسوب می‌شود، چرا که استرس تأثیر بسیار زیادی در عملکرد غدد و هورمون‌های بدن دارد؛ بنابراین در صورتی که با وجود مسئله و مشکل روحی دچار برهم خوردن نظم قاعدگی خود شده اید، جای نگرانی از بابت ابتلا به دیگر بیماری‌ها وجود ندارد.

۲. ابتلا به بیماری تیروئیدتیروئید یکی از مهمترین غدد موجود در بدن است که تاثیر مستقیم بر عملکرد بسیاری از اعضای بدن دارد. کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید باعث بر هم خوردن نظم قاعدگی در شما خواهد شد.۳. ابتلا به اختلالات هورمونی

دوران قاعدگی و عملکرد هورمون‌ها ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. عوامل بسیار زیادی باعث بر هم خوردن تعادل هورمون‌ها در بدن می‌شوند. این نشانه‌ها تنها با انجام آزمایشات بالینی و بررسی‌های پزشکی مشخص خواهند شد.

۴. به وجود آمدن تغییرات محیطی

اگر اخیراً به دنبال تغییرات محیطی و آب و هوایی، قاعدگیتان نامنظم شده، طبیعی است؛ چرا که فاکتور‌های محیطی ممکن است تا حدودی بر سیکل قاعدگی تاثیرگذار باشند.

۵. مصرف برخی از دارو‌ها

استفاده از برخی دارو‌ها گیاهی و یا شیمیایی ممکن است باعث برهم خوردن تعادل هورمون ها، سوخت و ساز بدن، عملکرد اعضای داخلی مرتبط با قاعدگی و در نتیجه تاخیر در پریود شوند.

۶. کاهش یا افزایش وزن

ابتلا به چاقی یا لاغری تاثیر مستقیم بر عملکرد هورمون‌ها و اعضای داخلی مرتبط با سیکل قاعدگی مانند تخمدان‌ها دارد؛ بنابراین در صورت تغییرات وزنی ممکن است دچار تغییر در زمان به وجود آمدن سیکل قاعدگی نیز شوید.

۷. ابتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگیابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی پیش از قاعدگی ممکن است باعث کم یا زیاد شدن ترشح هورمون‌ها شده و در نتیجه سیکل قاعدگی دچار تاخیر و یا وقوع زود هنگام شود.۸. انجام ورزش‌های سنگین

داشتن تحرک بیش از حد و ورزش‌های سنگین باعث برهم خوردن ترشحات هورمون‌های مربوط به قاعدگی و در نتیجه نامنظم شدن سیکل قاعدگی خواهد شد.

۹. سندروم تخمدان پلی کیستیک

ممکن است دختران مجرد نیز مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک شوند. این بیماری با به وجود آوردن مشکلات دیگری مانند چاقی، جوش، آکنه، موی زائد و بر هم خوردن تعادل هورمون ها، باعث اختلال در چرخه قاعدگی خواهد شد.

دلیل پریود نشدن دختران مجردروش‌هایی خانگی برای درمان تاخیر پریود در دختران مجرد

در صورت عدم ابتلاء به بیماری‌های خاص، با رعایت برخی نکات ساده می‌توان تا حدود بسیار زیادی از تاخیر در پریود جلوگیری کرد:

داشتن تحرک کافیاستفاده از کمپرس آب گرمبرخورداری از خواب کافی و منظمدرمان مشکلات روحی و استرستنظیم وزن و درمان چاقی یا لاغری مفرطبررسی و درمان بدن از نظر میزان مناسب ترشح هورمون‌هاعدم مصرف خودسرانه دارو‌هاداشتن رژیم غذایی مناسب و سالمدرمان‌های خوراکی برای پیشگیری از تاخیر دوران قاعدگی۱. مصرف برخی از دمنوش‌های گیاهی مانند دمنوش زنجبیل یا زعفران

دمنوش زنجبیل و دمنوش زعفران از جمله نوشیدنی‌های طبیعی هستند که از گذشته تا کنون برای باز شدن قاعدگی از آن‌ها استفاده می‌شده است. دلیل اصلی مصرف این نوشیدنی‌ها برای رفع این مشکل، برخوردار بودن از طبیعت گرم و قاعده آور بودن آن‌هاست.

۲. مصرف چای جعفری

جعفری از جمله سبزی‌های پرخاصیت بوده که از آن برای تحریک انقباضات رحمی و نیز رقیق کردن خون استفاده می‌شود. استفاده از نوشیدنی این گیاه باعث تنظیم خونریزی در دوران قاعدگی خواهد شد.

۳. استفاده از میوه‌های حاوی ویتامین C

ویتامین C از جمله ویتامین‌هایی است که کمبود آن در بدن باعث بر هم خوردن نظم سیکل قاعدگی و تاخیر در آن خواهد شد. مصرف میوه‌های حاوی این ویتامین باعث افزایش سطح هورمون استروژن و کاهش پروژسترون می‌شود که این امر، تحریک رحم و باز شدن قاعدگی را به دنبال خواهد داشت.

۴. مصرف زردچوبه

زردچوبه یکی دیگر از گیاهان با طبع گرم و قاعده آور به شمار می‌آید. استفاده از این گیاه می‌تواند باعث تنظیم عملکرد هورمونی بدن و کمک به جریان منظم قاعدگی شود.

امیدواریم که پاسخ سوالت خود در مورد پریود نشدن را در این مطلب پیدا کرده باشید و توانسته باشید مشکل پریود نشدن را حل کنید.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار