تبلیغات

لیست مکان های زیارتی ایران و جهان + عکس

لیست مکان های زیارتی ایران و جهان + عکسReviewed by لیست مکان های زیارتی در جهان on Aug 31Rating: 4.5لیست مکان های زیارتی در جهانباشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه مکان های زیارتی ایران و جهان مطلبی را در رابطه با لیست مکان های زیارتی ایران و جهان در اختیار شما قرار دهد . در این مقاله با ما همراه باشید .

باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه مکان های زیارتی ایران و جهان مطلبی را در رابطه با لیست مکان های زیارتی ایران و جهان در اختیار شما قرار دهد . در این مقاله با ما همراه باشید .

لیست مکان های زیارتی ایران و جهان- کشور ترکیه

ترکیه کشوری متمدن و بسیار زیبا است که به دلیل نزدیکی به کشور ایران، مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی های عزیز می باشد. فرهنگ ترکیه ای ها تا حدی مشابه ایرانی ها است. به همین دلیل در این کشور احساس غربت نخواهید کرد.

جمهوری ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در حدود 97 درصد از این کشور در قاره آسیا و 3 درصد از آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش آسیایی ترکیه را آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی آن را تراکیه می نامند. این دو بخش به وسیله دریای مرمره و دو تنگه بسفروس و داردانل از یکدیگر جدا می شوند.

ترکی استانبولی، زبان رسمی ساکنان ترکیه و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیاست. این زبان در گذشته با خط عربی نوشته می شد ولی از زمان تشکیل حکومت جمهوری ترکیه توسط آتاترک به خط لاتین تغییر یافت.

کشور ترکیه مکان های زیبا و جاذبه های گردشگری زیادی دارد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید و یکی از کشورهای است که  در لیست کشور های توریستی قرار دارد مکان های زیارتی و مساجد ترکیه هم از نظر جذب توریست و گردشگری در دنیا مکان های بی نظیری می باشند و این مساجد از لحاظ معماری بسیار زیبا و و نمای داخلی آنها از معماری اسلامی الهام گرفته شده است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر  لیست مکان های زیارتی استانبول  را در سایت اولی ها خواهید دید با ما همراه باشید.

لیست مکان های زیارتی ایران و جهان- مسجد بایزید در استانبول

در هر جایی از شهر استانبول قرار بگیرید میتوانید تعداد بسیاری از مسجد های قدیمی و کهن را مشاهده کنید که البته اکثر این مسجد های قدیمی و کهن را مشاهده کنید که البته اکثر این مسجد ها متعلق به دوران سلطنت ترکانی عثمانی هستند.

در سال 1501 میلادی یکی از پادشاهان عثمانی به اسم بایزید دوم به معماری به اسم یعقوب شاه دستور داد تا مسجدی را بنا کنند و نام ام را بایزید بگزارند و او نیز برای اطلاعات شروع به ساخت مسجدی بسیار باشکوه کرد اما جالب توجه اینجاست که بدانید که کار ساخت در سال 1506 میلادی به پایان رسید و البته ناگفته نماند که مسجد بسیار زیباست و تا حدودی در طراحی و ساخت ان از شیوه مسجد ایا صوفیه استفاده شده است که البته با نگاه اول به ان به راحتی می توانید پی ببرید چرا مسجد دارای طاق های تو در تویی است که توسط ستون های بزرگ از جنس سنگ نگه داشته میشوند و گنبد اصلی بر روی همین ستون های سنگی ساخته شده است و همچنین نا گفته نماند که این تنها شباهت مسجد بایزید به ایا صوفیه نیست و افراد می توانند در اطراف گنبد مسجد اسامی خداوند و نام ها دیگر به همان خط ترکی را نیز مشاهده کنند که این امر دقیقا همان چیزی است که در ایا صوفیه در اطراف گنبدش به کار برده شده است و ضمنا شاید جالب باشد که بدانید در این مسجد بخش های بسیار گوناگونی چون مدرسه ، مقبره بایزید ، کتابخانه ، حمام و بخش های دیگر نیز وجود دارد که هر کدام در نوع خود می توانند بی نظیر باشند .

لیست مکان های زیارتی ایران و جهان- رستم پاشا در استانبول

رستم پاشا در سال ۱۵۶۱، معمار سینان، معروف ترین معمار دوره عثمانی، را مامور کرد تا برای او مسجدی زیبا بسازد. قرار بر این شد که مسجد در یکی از شلوغ ترین محله های استانبول ساخته شود و به همین دلیل معمار سینان فضای کمی برای سخت این مسجد داشت. او یکی از زیباترین مسجدهای استانبول را ساخت و در زیر آن مغازه های زیادی را ایجاد کرد تا از نظر مالی خرج و مخارج مسجد به وسیله آن ها تامین شود. در نگاه اول، وقتی از بیرون این مسجد را می بینید ویژگی قابل توجهی را در آن پیدا نمی کنید به عبارتی دیگر، طراحی و دکوراسیون داخلی این مسجد است که آن را خاص و ویژه کرده است. دیوارها و ستون های مسجد رستم پاشا با طراحی های پیچیده سرامیک های ایزنیک زینت داده شده اند. بر روی این کاشی ها نقش گل هایی مثل میخک، رز، زنبق، مینا و لاله کشیده شده است.

ارزش اصلی مسجد ناشی از نقوش گلهایی مانند میخک ، مینا ، لاله ، رز و زنبق بعنوان نمونه بسیار زیبایی از چینی کاری از نیک در قرن ۱۶ هم در دیوارهای شبستان ورودی و هم در ستونهای پافیلی داخلی است . این چینی کاریها که جزو آثار هنری بسیار ظریف است در بین زیباترین نمونه های دوران کلاسیک قرار دارد . این مسجد همانند یک موزه چینی کاری می باشد. مسجد سوکولو محمد پاشا : در منطقه کادیترما واقع شده است. این مسجد از سوی اسمه خان سلطان دختر سلطان سلیم سوم و به یادبود شوهرش صدر اعظم محمد پاشا در سال ۱۶۷۱ و توسط معمار سینان ساخته شده است.

لیست مکان های زیارتی ایران و جهان- مسجد ایا صوفیه در استانبول

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول و در محله ای پر فت و آمد و توریستی، در جوار هتل ها، مراکز خرید، و دیدنی های توریستی شهر واقع شده است. مسجد سلطان احمد (یکی دیگر از جاذبه های توریستی و گردشگری استانبول) از معروفترین همسایه های مسجد ایاصوفیه است. همچنین کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه، فاصله اندکی با ایاصوفیه دارد. ایاصوفیه که یکی از شناخته شده ترین نشانه های استانبول است، در میدانی به همین نام (میدان ایاصوفیه)، در محله سلطان احمد قرار دارد.

برای بازدید از مساجد ترکیه، تمامی افراد، می بایست لباسی مناسب و پوشیده بر تن داشته باشند. لباس مناسب برای بازدید از مسجد ایاصوفیه تی شرت و شلوار بلند و برای بانوان لباسی با یقه بسته، آستین بلند و شلوار بلند می باشد. اگر چه از زمانی که مسجد ایاصوفیه به موزه تبدیل شده، فردی پوشش توریستان و بازدیدکنندگان را چک نمی کند، اما برای اینکه همرنگ اهالی ترکیه شوید و مورد استقبال ترکیه ای ها قرار گیرید، برای بازدید از ایاصوفیه هماننده شهروندان لباس بپوشید.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار