تبلیغات

تاریخچه ورزش بدمینتون در جهان

تاریخچه ورزش بدمینتون در جهانReviewed by قدیری on Aug 24Rating: 4.5تاریخچه ورزش ریشه بازی بدمینتون  امروزی از کشور هندوستان آغاز شد ، از بازی که آنها به نام Poona انجام می‌دادند. این بازی رقابتی که بسیار زیبا بود توسط افسران ارتش انگلیس، ازهندوستان به کشور آن ها منتقل شد.

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون –  تاریخچه بدمینتون

در قرن پنجم در چین بازی به نام (Ti jian zi) بود که در آن به توپی در هوا ضربه می‌ زدند. در حدود سال ۱۶۰۰ مردم در اروپا بازی به نام «jeu de Volant» را با استفاده از یک راکت بازی می کردند . زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند بازی Poona را شناختند و خیلی زود از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آنها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشور خود معرفی کردند. یک «دوک انگلیسی» به طور رسمی این بازی را به انگلستان معرفی کرد. 
در سال ۱۸۷۳، با برگزاری یک مهمانی درمحل زندگی خود برنامه ای برای برگزاری بازی «پونا» گذاشت و این بازی از همانجا توجه سایرین را جلب کرد و بین طبقه مرفه جامعه انگلیس شناخته شد و از آنجا گسترش پیدا کرد ، آنها بازی جدید را به نام محل زندگی دوک “بدمینتون” نام گذاری کردند یعنی پونای کودکان کوچه و خیابان هندوستان به طبقه مرفه جامعه انگلستان رسید و فقط نام آن تغییر کرد!

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – بدمینتون قانونمند 

اولین بار قوانین این بازی درسال ۱۸۷۷ نوشته شد و طی چند سال شکل زمین بازی تغییراتی داشت تا اینکه در سال ۱۹۰۱ زمین رسمی بدمینتون به شکل مستطیل فعلی ثابت شد. باشگاه‌های ورزشی بدمینتون کم کم در سرتاسر انگلستان شروع به کار داشتند . تا سال ۱۸۹۳ این بازی تا جایی پیشرفت کرد که ۱۴ باشگاه برای ساختن یک اتحادیه به هم ملحق شدند.سپس زمانی که کشورهای بیشتری فدراسیون‌های خود را راه اندازی کرد این نام به «انجمن بدمینتون انگلستان تغییر پیدا کرد . آن زمان این انجمن یا اتحادیه قوانین مشخص و معینی را برای این بازی‌ها تدوین و نخستین و با ارزش‌ترین مسابقات بدمینتون که در خود انگلیس و بین ورزشکاران آنجا بود را برگزار کرد.
 با گسترش این ورزش ، در میان سایر کشورها نیز نیاز به وجود تشکیلات بین‌المللی برای این ورزش احساس شد. فدراسیون جهانی بدمینتون (BWF) در سال ۱۹۳۴ تأسیس شده بود و درحال حاضر اداره مرکزی بدمینتون در (کنت) انگلستان می باشد .
9 کشور نامبرده در زیر نیز نخستین بانیان و اعضای اتحادیه به شمار می‌روند : 

کانادا دانمارک انگلستان فرانسه ایرلند هلند نیوزیلند اسکاتلند ولز تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون –  نحوه بازی بدمینتون

بدمینتون توسط ۲ و یا ۴ بازیکن انجام خواهد شد و در این المپیک موضوع جالب توجه این است که در یکی از رشته‌ها در یک تیم دو نفره یک مرد و یک زن وجود دارد و با تیم مقابل به همین شکل به رقابت خواهند پرداخت . نحوه بازی به این صورت است که بازیکنان به کمک راکت توپ بردار را به سمت زمین حریف پرتاب می کنند و سعی می‌کنند آنرا در محوطه مشخص به زمین بیاندازند . برنده بازی تیمی است که دو تیم پانزده امتیازی را برنده شود. در انفرادی زنان هر کدام از گیم‌ها ۱۱ امتیاز می باشد .

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتونمردان رشته‌ های المپیک آتن ۲۰۰۴ شامل موارد زیر است : انفرادی مردان انفرادی زنان دونفره مردان دونفره زنان دونفره میکس (مردان و زنان)    تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – مقررات بازی بدمینتون <زمین بازی>  

زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل است و با خطوطی به عرض ۴۰ میلی متر کشیده می‌شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص باشند و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین 14/723 متر – عرض زمین دو نفره 6/1 متر – عرض زمین یک نفره 5.14 متر است . کلیه این خطوط جزو زمین به شمار می رود . ارتفاع پایه‌های تور 1/54 متر است . 

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – توپ بدمینتون

توپ بدمینتون از مواد طبیعی یا مواد مصنوعی ساخته می‌شود. توب بدمینتون باید از جنس چوپ پنبه که لایه چرمی دارد باشد. توپ چرمی باید دارای ۱۶ پرک باشد که به پایه وصل می‌شود. وزن توپ نیز باید بین 37.4 تا 50/5گرم باشد. 

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – فضای بالای زمین

در بازی‌های بین‌المللی، حداقل ارتفاع زمین تا سقف، برای تمام سطح زمین بازی، برابر با 12 متر و اندازه استاندارد در بازی‌های باشگاهی 9.14 متر است . سراسر فضای بالای زمین بدون هیچ گونه ساختار اضافی است ، و موانع مزاحمی همچون ساختارهای نور پردازی در آن موجود نیست . 

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – پس زمینه و نور پردازی

برای راحت دیده شدن توپ بدمینتون، دو طرف پایانی زمین نباید به رنگ سفید باشد. حداقل درجه نورپردازی 1000 لوکس، پیشنهاد می شود، که یاعث ایجاد نور یکپارچه در فضای زمین بازی می شود نباید نور مستقیم، روبروی ورزشکار یا بالای زمین قرار بگیرد. مکان مناسب جهت روشنایی، در دو طرف طول زمین بدمینتون است . همچنین تمامی نورهای مستقیم آفتاب یا نور روز باید از بین برود.  

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – راکت بدمینتون

راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی است .  راکت از قسمتهای: دسته – میله – گلو یا سه راهی – صفحه راکت (کله راکت) تشکیل می شود . 

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون –  قرعه کشی برای شروع بازی

برای شروع بازی داور مسابقه با سکه عمل قرعه کشی را انجام می‌ دهد . نفر برنده قرعه کشی می‌تواند توپ یا دریافت (زمین) را انتخاب نماید . برنده بازی کسی می باشد که دو گیم از سه گیم را ببرد.

امتیازات گیم‌ ها

هر کس ۲ گیم از کل ۳ گیم بازی را ببرد، برنده بازی می شود . برنده یک گیم طرفی است که زودتر به امتیاز ۲۱ برسد طرفی که برنده رالی شود یک امتیاز به امتیازات او اضافه می شود اگر امتیازات برابر ۲۰ شد هر طرفی که دو امتیاز متوالی و پشت سر هم را دریافت کند برنده گیم به شمار می رود اگر امتیازات برابر با 29 شود طرفی که زودتر امتیاز ۳۰ راکسب کند برنده گیم می‌شود. طرفی که برنده گیم باشد اولین زننده سرویس در گیم بعد است .

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون –  بازیکنان بایستی در موارد زیر زمین را عوض کنند  پایان گیم اول پیش از شروع گیم سوم در صورت تساوی ۱بر۱ در گیم سوم درامتیاز ۱۱ سرویس زننده و گیرنده  تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون –  سرویس

باید به صورت مورب داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گرفته باشند . از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیکن در حالت ثابت با زمین تماس داشته باشد. راکت زننده سرویس باید اولین را به پایه (کله) توپ بزند. هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین ادامه داشته باشد . هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نداشته باشد خطا به شمار می رود زننده سرویس نباید قبل از آمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کرده باشد در بازیهای یک نفره، تا زمانی که زننده سرویس امتیازی کسب نکرده است و یا اینکه تا زمانی که امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده و گیرنده سرویس باید در زمین سمت راست قرار گرفته باشند و تا زمانی که امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیکنان موظف هستند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس و دریافت اقدام کنند. اگر دریافت کننده سرویس مرتکب خطا شود و یا توپ در زمین او متوقف شود زننده سرویس یک امتیاز به دست می آورد و از طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می‌کند. اگر زننده سرویس مرتکب خطایی شود و یا اینکه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست خواهد داد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می‌آورد بازیهای دو نفره هنگام شروع گیم باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس کند. فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد داشته باشد و یا ضربه‌ای به توپ وارد کند خطا به شمار می رود و در این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق خواهد گرفت ، پس از برگشت سرویس توسط دریافت کننده هر یک از بازیکنان می‌توانند به توپ ضربه بزنند. . بعد از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می‌توان جای نفرات را عوض کرد.

تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – اشتباهات (خطاهای) محوطه سرویس سرویس را خارج از نوبت زده یا دریافت کرده باشد سرویس را از زمین اشتباه زده یا دریافت کرده باشد. در صورتیکه اشتباه محوطه سرویس معلوم شداشتباه اصلاح می‌شود اما امتیازات کسب شده همچنان باقی خواهد ماند.  تاریخچه رشته ورزشی بدمینتون – خطاهای بازی بدمینتون اگر سرویس صحیح زده نشود. اگر توپ در حین بازی خارج از محوطه زمین بازی فرود آید یا از داخل بازدید تور عبور کند خطا محسوب می شود . توپ از تور عبور نکند یعنی قبل از عبور از تور بیافتد. توپ به سقف یا دیوارهای دور زمین برخورد داشته باشد . توپ به بدن یا لباس بازیکن برخورد داشته باشد و یا در اطراف زمین به هر شیء یا فردی دیگر تماس پیدا کند. اگر به توپ در زمین حریف ضربه زده شود. برخورد لباس ویل راکت به تور و نگهدارنده‌های او (پایه) هنگامی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود. در طول بازی بازیکن به طور عمده متمرکز حریف خود را بهم بزند. (مثل ایجاد سر و صدا و حرکات غیر عادی و خصمانه) در حین بازی، گرفتن توپ با راکت و با کمی مکث به آن ضربه زده شود. (حمل شود) یا اگر توسط بازیکن دو بار ضربه زده شود.   برای هر اتفاق پیش بینی نشده یا تصادفی به جا داده می‌شود به جز زمان سرویس اگر توپ روی تور و یا بعد از عبور از آن در زمین حریف داخل مشبکهای تور گیر کرده باشد به جا داده می‌شود اگر زننده و گیرنده سرویس هر دو به طور همزمان زمان سرویس مرتکب خطا شوند به جا داده می‌شود. اگر زننده سرویس قبل از اینکه گیرنده سرویس آماده دریافت است اقدام به زدن سرویس کند به جا داده می‌شود اگر در جریان بازی توپ خورد شود و یا کله توپ ازپرک آن جدا شود به جا داده می‌شود.  اگر داور خط ورود توپ را نبیند و داور نتواند تصمیم بگیرد به جا داده می‌شود.. در هر یک از موارد بالا که به جا داده شد، بازی بدون اضافه کردن امتیاز ادامه می‌یابد و بازیکنی که زننده سرویس بود دوباره سرویس را میزند . وقت استراحت بین گیم‌ها ۲ دقیقه است . در هر گیم در امتیاز ۱۱ استراحت یک دقیقه‌ای وجود دارد. بازیکن بدون اجازه داور حق ترک زمین را ندارد در حین انجام رالی مربی حق راهنمایی بازیکن خود را ندارد در بدمینتون چیزی به نام تایم اوت نیست و فقط بازیکن می‌تواند با اجازه داور آب بخورد یا حوله را بگیرد. تعداد داوران خط در بازیهای رسمی و بین‌المللی ۱۰ نفر می باشد اما می‌توان با ۴ داورخط بازی را برگزار کرد. در بدمینتون بازیکنان متخلف با کارت زرد و قرمز و مشکی جریمه می‌شوند.  اگر بازیکنی رفتار غیر ورزشی انجام دهد با تذکر و کارت زرد همراه خواهد شد و اگر بر آن کار اصرار کند با کارت قرمز جریمه می‌شود. اگر بازیکن بر یک رفتار زشت و غیر ورزشی اصرار کند و کارت قرمز بگیرد و مجدد آن کار را انجام دهد داور، سرداور مسابقه را مطلع خواهد کرد و سرداور با کارت مشکی آن بازیکن را اخراج می‌کند.

تعداد بازیکنان هر تیم در آموزشگاهها در ابتدایی ۵ نفر و در راهنمایی و متوسطه هر تیم ۷ نفر می باشد . در مسابقه بین دو تیم در ابتدایی دو بازی یک نفره و یک بازی دو نفره و دو بازی یک نفره در آخر و در راهنمایی و متوسطه دو بازی یک نفره و دو بازی دو نفره و یک بازی یک نفره در آخر انجام خواهد شد .

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار