تبلیغات

چرا عرق سوز می شویم؟

عرق سوز شدن كه نام علمی ‌آن «میلیاریا» است هنگامی‌ روی می‌دهد که مجرای خروج عرق بسته می‌شود و عرق بدن نمی‌تواند به سطح پوست برسد. به همین دلیل عرق در زیر پوست می‌ماند و التهابی خفیف ایجاد می‌كند. البته در مناطق دارای آب‌وهوای مرطوب و به خصوص در فصل تابستان عرق سوز شدن در میان افراد شایع‌تر می‌شود.

در حالت كلی و در تمامی ‌افراد با هر سن یا جنسیتی، جریان هوا در مناطقی از بدن مانند چین‌های گردن، زیر بغل یا کشاله ران كه پوست به پوست مالیده می‌شود، کم است و عرق نمی‌تواند تبخیر شود. عوامل دیگری هم باعث بسته شدن غدد عرق و در نتیجه عرق سوزشدن می‌شوند. به عنوان نمونه، استفاده زیاد از کرم‌ها و لوسیون‌ها كه موجب مسدود شدن مجرای خروج عرق می‌شود، زیاد لباس پوشیدن به خصوص در فصل زمستان که افراد زیاد می‌پوشند و پوشیدن لباس تنگ هم مانع تبخیر عرق از سطح پوست می‌شود.

اگر غدد عرق، عفونی شوند عرق سوز شدن به این راحتی دست از سر شما برنخواهد داشت و نیاز به درمان دارویی دارد. درد، افزایش ورم و قرمزی پوست علائم عفونت هستند كه به دلیل تجمع باکتری‌ها در غدد عرق، به وجود می‌آید.

پزشكان برای تشخیص عرق سوز به معاینه بدنی فرد می‌پردازند زیرا هنگام تعریق یا حضور در هوای گرم، در چین‌های پوستی و مناطقی که لباس زیادی آنها را پوشانده، بثورات پوستی عرق‌سوز به وجود می‌آیند.

برای پیشگیری از عرق سوز شدن باید پوست را در معرض جریان هوا قرار دهید. با این کار، غدد عرق کمتر بسته می‌شوند. همچنین پوشیدن لباس‌های گشاد و نخی، تمیز نگه داشتن پوست و حمام کردن مرتب، استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا برای خنك كردن پوست ، مصرف لوسیون کالامین و به كارگیری کرم‌های ویتامین A و C برای درمان عرق سوز مفیدند و به عنوان درمان‌های خانگی عرق سوز كاربرد دارند.

شاید بپرسید چرا نوزادان زیاد عرق سوز می‌شوند؟ عرق بدن نوزاد نمی‌تواند به خوبی از پوست خارج شود زیرا غدد عرق در نوزادان هنوز کامل نشده‌اند. اگر نوزاد قنداق شود، لباس زیادی بپوشد، در معرض هوای گرم قرار بگیرد یا تب داشته باشد، احتمال عرق سوز شدن او افزایش می‌یابد.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار